ירושלים שלי

ירושלים שלי – מסע חווייתי ומרגש אל שרשרת הדורות של העם היהודי

 גיני, הלוחמת אסתר קיילינגולד ועוד. סיפור חייהן של דמויות מופת אלו יעניק לתלמידים ולתלמידות הזדמנות לדון בערכים שונים כגון נתינה, ענווה ומנהיגות. בסיור נדבר על חשיבותה של ירושלים, נבקר באתריה, נחשוף את נבכיה ואת שרידי עברה ונעסוק גם בשרשרת הדורות ארוכת השנים של העם היהודי, ועל מקומנו בשרשרת זו. נסיים בטקס מרגש בכותל המערבי. התכנית כוללת שיעור הכנה ללא תשלום אשר יועבר בכיתות לקראת יום הסיור.

הביקור בירושלים משלים את תוכנית הלימודים לתלמידי כיתות ז' ומתקשר היטב לטקסי שנת בר המצווה ולנושא קבלת האחריות. הסיור בירושלים הוא שיאו של תהליך חינוכי, ערכי וחוויתי, בשיתוף כל חברת בית הספר: ההנהלה, הצוות החינוכי, התלמידים ובני משפחותיהם. 

יום הסיור בנוי משני חלקים: מחציתו הראשונה עוסקת בדמויות ירושלמיות ובערכים הנלמדים ממעשיהן; מחציתו השנייה מתמקדת בהיכרות עם ירושלים כעיר בירה ועם מרכזיותה בחלומותיהם ובשאיפותיהם של יהודים במהלך הדורות. קודם ליום הסיור עוברים התלמידים שיעור הכנה בכיתתם, בו הם נחשפים לרצף ההיסטורי של העיר מבעד לדמויות של מנהיגים שפעלו בה והטביעו בה חותם, מימי התנ"ך ועד לעת המודרנית.

מסלול הסיור: שכונת משכנות שאננים, הר ציון, הרובע היהודי, 'מרכז אריאל' לתולדות ירושלים בימי הבית הראשון, מנהרות הכותל/הגן הארכיאולוגי – מרכז דוידסון, הכותל המערבי. 

התכנית מנוהלת בשיתוף פעולה בין יד יצחק בן-צבי, הקרן למורשת הכותל המערבי ואגף של"ח במשרד החינוך, והיא מסובסדת על ידי משרד ראש הממשלה. התוכנית פועלת זה יותר מעשרים שנה ובמסגרתה עלו לירושלים מאות אלפי תלמידים. 

מידע נוסף 

  1. משך הסיור: 7 שעות
  2. התשלום: 15 ש"ח לתלמיד (מינימום 20 תלמידים לכיתה, 8 תלמידים לכיתת חינוך מיוחד)
  3. המחיר כולל הדרכה וכניסה לאתרים 
  4. מחיר חורף מיוחד (בחודשים ינואר-פברואר): 10 ₪ לתלמיד (בימים קרים נשתדל להוסיף אתרים סגורים נוספים).
  5. ניתן לקבל החזר של 50 אחוזים על הוצאות האוטובוסים ממנהל חברה ונוער.
  6. התוכנית פועלת בשני מתווים: 
  1. מתווה בית ספרי – במסגרתו מגיעות כיתות יחידות לסיור בירושלים באופן פרטני. מתווה זה מאפשר התמקדות במסלול אחד, מובנה מראש, העונה במדויק על מטרות התוכנית ועל צורכי הכיתה הספציפית בהקשר זה. 
  2. מתווה עירוני – רשויות רבות בוחרות לקיים יום מרוכז של 'עלייה לרגל' חגיגית, שבו מגיעות כיתות רבות בו-זמנית. ביום זה נוצרת אווירה מיוחדת המקרינה על הקהילה כולה. במתווה זה מסיירים התלמידים במסלולים שונים: בתחילת היום – באתרים מחוץ לאגן העיר העתיקה, ובהמשך היום – באתרים באגן העיר העתיקה, ברובע היהודי ולבסוף מגיעים לכותל המערבי.

לפרטים נוספים ולהרשמה:

יד יצחק בן־צבי 02-5398855, רכזת התוכנית: מיכל בן־משה 050-6200295

דילוג לתוכן