רוח מן המצר

רוח מן המצר: צמיחה מתוך משבר לאורך ההיסטוריה היהודית

מופע מוזיקלי, סיורים, הֶסְכֵתּים והרצאות מקוונות ללא תשלום

3-14.12.23 | כ' בכסלו-ב' בטבת תשפ"ד | חנוכה תשפ"ד

יום ראשון | 3.12, כ' בכסלו | בזום

12:00-11:00 | מאבל ויגון לריפוי ותחיה באמנות הישראלית >

על יוצרים ועל יצירות ישראליים וציוניים ועל דרכם להתמודד עם מצבי משבר ומלחמה

מרצה: ד"ר אמיתי מנדלסון

17:30-16:00 | עתות סופה: פעילות הקונסול הבריטי ג'יימס פין ואשתו אליזבת' אן בירושלים במחצית השנייה של המאה ה־19 >

אירוע לרגל צאת ספרו של יוחאי בן־גדליה: מסע ומתן – הפילנתרופיה היהודית-אירופית וירושלים בזמן מלחמת קרים

מנחה: ד"ר אמנון רמון
מרצים: דר יוחאי בן־גדליה, ד"ר לביא שי

יום שני | 4.12, כ"א בכסלו | בזום

12:00-11:00 | תפילה ופעולה מעבירות את רוע הגזרה >

מרצה: ד"ר לביא שי

18:30-17:00 | מנהיגות בעת משבר >

אירוע לרגל צאת הספר "שמעו כי נגידים אדבר": עיונים בתופעת המנהיגות בקהילות ישראל בימי הביניים

מנחה: פרופ' נחם אילן
מרצים: פרופ' מנחם בן ששון, ד"ר אסתי אייזנמן, פרופ' ירון הראל

יום שלישי | 5.12, כ"ב בכסלו | בזום

12:15-11:00 | בין מרשה לחנוכה >

אירוע לרגל צאת ספרם של עמוס קלונר, נילי גרייצר ובועז זיסו: מרשה בשפלת יהודה – מבט ארכיאולוגי והיסטורי

מנחה: פרופ' עודד עיר־שי
מרצה: פרופ' בועז זיסו

18:30-17:00 | ארוכה לנפש >

שיחה על קינה ונחמה בתרבות היהודית

מנחים: ד"ר תום פוגל, ד"ר ימית רחמן־שרירא
מרצות: פרופ' גלית חזן־רוקם, ד"ר ורד מדר

יום רביעי | 6.12, כ"ג בכסלו | בזום

12:00-11:00 | על הקיר תמונה – אמנות הקיר כחלון לתרבות >

מרצה: סמדר ברק

18:30-17:00 | בונים בירה לאחר מלחמה >

אירוע לרגל הוצאתו של "ספר ירושלים 1973-1948", בעריכת ארנון גולן, ראובן גפני, אסף זלצר ואמנון רמון

מנחה: ד"ר אמנון רמון
מרצים: ד"ר נועה הייזלר־רובין, ד"ר אסף זלצר

יום חמישי | 7.12, כ"ד בכסלו | בזום

12:00-11:00 | ירושלים בין המצרים – עבר, הווה, עתיד >

תיאור עברה המופלא של ירושלים ותיאורי עתיד מזהיר של העיר מימי האמוראים כביטוי לתקווה בימי מיצר

מרצה: פרופ' אביגדור שנאן

יום ראשון | 10.12, כ"ז בכסלו | בזום

12:00-11:00 | דונה גרציה ומדינת היהודים בגליל >

סיפור חייה המרתק של האישה שפעלה למען העם היהודי ויזמה את חידוש הישוב היהודי בטבריה

מרצה: ניר קינן

יום שני | 11.12, כ"ח בכסלו | בזום

12:00-11:00 | שיקום יער לאחר שריפה >

שיקום יער לאחר שריפה על־פי עקרונות תורת ניהול היער: דוגמאות עכשוויות מיער הקדושים

מרצה: יהל פורת, אקולוג ארצי, קק"ל

20:30-19:00 | 'צבי היא לכל הארצות': הקהילה היהודית בצפת בין משברים לתקוות >

אירוע לרגל צאת גיליון 'עת־מול' המוקדש לצפת

מנחה: ד"ר דותן ארד
מרצים: ד"ר תרצה קלמן, ד"ר אסף תמרי, ד"ר מיכל בן יעקב

יום שלישי | 12.12, כ"ט בכסלו

12:00-11:00 | סודותיה של מנורת הכנסת | בזום >

נגלה את צופן המנורה ונבין את משמעותה

מרצה: תמר הירדני

20:30-19:00 | אירוע: כוחו של הפיוט אל מול השבר – 'להאיר את עולם אפל' | באודיטוריום יד בן־צבי >

מופע פיוטים מרחבי המזרח התיכון וצפון אפריקה במסע המתמיד שבין גלות וגאולה, שבר ותקווה, געגוע ואמונה | אנסמבל הפיוט

'ירעד לבי עת שיר אהגה ידפוק שן בשן' | הרצאה מפי ד"ר אלמוג בהר, אוניברסיטת תל־אביב

מנחה: ד"ר אסף תמרי, מכון בן־צבי והמרכז האקדמי שלם

יום רביעי | 13.12, א' בטבת | בזום

21:00-19:00 | 'פדיון שבויים גדול מבריאת שמיים וארץ' >

שבויים ופדיונם בהיסטוריה היהודית מימי הביניים ועד לעת החדשה.

מנחה: ד"ר לילך תורג'מן

מרצים: ד"ר דותן ארד, פרופ' ישראל ברטל, פרופ' מרים פרנקל, נטע שרם


סיורי חנוכה | להרשמה >

בתשלום מוזל של 30 ₪

סיור חנוכיות בשכונת הבוכרים

יום חמישי | 7.12, כ"ד בכסלו | 18:00-16:30 | הדרכה: ד"ר אלי אהרון

סיור חנוכיות בנחלאות

יום חמישי | 7.12, כ"ד בכסלו | 18:00-16:30 | הדרכה: ברכה צברי

סיור חנוכיות בנחלאות

יום ראשון | 10.12, כ"ז בכסלו | 18:30-16:30 | הדרכה: רחל ארד

מנורות נסתרות – סיור חנוכה בצריף הנשיא

יום שני | 11.12 | כ"ח בכסלו | 13:00-11:30 | הדרכה: תמר אשירה כהן

סיור חנוכיות בנחלאות

יום שלישי | 12.12, כ"ט בכסלו | 18:00-16:30 | הדרכה: רחל ארד

סיור חנוכיות בשערי חסד וברחביה

יום רביעי | 13.12, א' בטבת | 18:00-16:30 | הדרכה: אפרת סיני

סיור חנוכיות בנחלאות

יום ראשון | 14.12, ב' בטבת | 18:00-16:30 | הדרכה: מירי פיירברג


סדרת הסכתים: ד"ר יניב מזומן משוחח עם…

'ותיבקע העיר': חורבן בית ראשון – ד"ר אריאל קופילוביץ

מתוך האפר: חורבן בית שני – ד"ר מאיר בן־שחר

'בכבל ערב': יהודים ומוסלמים – פרופ' מרים פרנקל

צפת והשכינה במאה ה-16 – ד"ר אסף תמרי

גירוש מוזע: טראומה ופיוט – ד"ר מנשה ענזי

ביאליק בעיר ההריגה: קישינב – ד"ר עשהאל אבלמן

מי ירים דגלנו? מות הרצל – ד"ר מוטי פרידמן

ימי השואה בצפון אפריקה – פרופ' חיים סעדון

מן ההפיכה: זכר הרובע היהודי – ד"ר ראובן גפני

דילוג לתוכן