מרכז אריאל – תכניות למבקרים

תכניות למבקרים

מעבר להדרכה הקלאסית, האתר מציע מגוון תוכניות הדרכה המותאמות לקהלי יעד עם דרישות מיוחדות. להלן מבחר מן התוכניות הקיימות:

  1. היתרון הירושלמי: חומה ומגדל של ימי הבית הראשון תכנית ייחודית בשיתוף מנח"י המיועדת לתלמידי בתי ספר המבקשים להכיר את סיפורה של ירושלים בימי הבית הראשון. הביקור משלב גם הדרכה בחומה הרחבה ובמגדל הישראלי ומלווה בהפעלות חווייתיות. משך הפעילות כשעתיים והיא נערכת בסבבים של קבוצות העוברות בין התחנות השונות.
  2. עומק השטח – תלמידי מכינות קדם צבאיות מבקרים באתר במסגרת שבוע 'עומק השטח' (הנערך בשיתוף פעולה של יד בן־צבי עם עיר דוד) לאחר ביקור בעיר דוד ומסע של התחקות אחר צפונותיה של ירושלים. התלמידים חווים הדרכה מסכמת ומעמיקה, העושה שימוש נרחב בדגם הטופוגראפי. ההדרכה מבקשת לחבר את הממד של השטח לימינו אנו ודנה בנושאים אקטואליים כגון משמעות נצחיותה של ירושלים כעיר בירה בין דוד המלך לדוד בן־גוריון, תפקידו ומידת מרכזיותו של דמות הנביא המהווה את הסמן המוסרי בחברה ועוד.
  3. ילדים מדריכים ילדי בר מצווה / ילדות בת מצווה המעוניינים לשלב באירוע השמחה הדרכה עם תוכן מוזמנים להדריך במרכז אריאל. התהליך כולל הכנה מקדימה של קטעי הדרכה שהילד/ה לומד/ת (ניתן גם לימוד מרחוק) על ידי הצוות המקומי על מנת להדריך באתר, והדרכה בפני הקהל המוזמן באירוע עצמו.
  4. לומדים את השטח לתלמידי מגמות ארץ ישראל ותנ"ך המעוניינים לקבל הדרכת עומק בתכני הלימוד בדגש על הדרכת עומק בדגם הטופוגראפי במרכז אריאל והדרכה במגדל הישראלי (כולל תיאום ופתיחה) כהכנה לבחינות הבגרות בנושא.
  5. בנתיב חוזים ומלכים הדרכה המתמקדת בדמות תנכ"ית כגון: ירמיהו הנביא, שלמה המלך, ישעיהו הנביא וחזקיהו המלך, על בסיס פסוקי התנ"ך והממצא החומרי שנתגלה אודותיה ומאירה בזוויות שונות את תרומתה ואת פועלה בציר הדורות.  
  6. ירושלים שלי תלמידי פרויקט 'ירושלים שלי' מבקרים במרכז אריאל וחווים את סיפור חיי היומיום של אנשי בית ראשון כחלק מחוליה בשרשרת הדורות הירושלמית מימי בחירתה של ירושלים כעיר בירה ועד ימינו אנו. בהדרכה מתוודע התלמיד למשמעות 'חותם המלך' ולחותם שהותירה בנו התקופה בתחום הכתב והשפה העברית. הביקור כולל הפעלה חווייתית ומזכרת כיתתית בתחום הכתב העברי הקדום.
דילוג לתוכן