ספרי המכון לחקר ארץ ישראל ויישובה

ההוצאה לאור של יד בן־צבי היא הוצאת ספרים אקדמית המוציאה לאור ספרים וכתבי עת. כאן תוכלו למצוא את הפרסומים העוסקים בתחום ארץ ישראל ויישובה המהווים בסיס מחקרי חיוני לכל העוסקים בחקר ובלימוד תחום זה.
01
הנה תקופה מתה מונחת בתוך האדמה ובאים החופרים וחופרים שריד אחר שריד וחרס אחר חרס והדביקו שריד אל שריד וחרס אל חרס וקמה התקופה העתיקה והייתה לעיננו. האם לא נצליח להדביק גם שרידי עם – עצם אל עצם עד אשר יקום ויחיה?
יצחק בן צבי מאמר בעיתון “הדור”, קרקוב, 14.10.1904, י”ח בחשוון תרס”ה
02
תמיד ראיתי את הרעיון של קיבוץ נדחים וליכודם, כאחת ממטרות חיי… ניתנה לי ההזדמנות להיפגש עם כל היהודים בכל הארצות ממזרח וממערב, ולהכיר אותם מקרוב. הרבה למדתי מהם ונוכחתי שאין הבדל יסודי בין יהודי ליהודי, בין יהודי מערב ליהודי המזרח
יצחק בן צבי טקס הענקת פרס ביאליק, תל אביב, 31.12.1953, כ”ה בטבת תשי”ד
03
אנו פותחים היום בשורה של כינוסי ראשי חדשים המוקדשים לשבטי ישראל, עולי גולה מכל התפוצות, ובראש וראשונה לעולים מתפוצות ישמעאל. שאיפתנו היא לטפח, כפי יכולתנו, את תהליך קירוב הלבבות בין שבטי ישראל החוזרים למולדת
יצחק בן צבי הכינוס הראשון של העדה התימנית בבית הנשיא, 3.6.1953, ר”ח תמוז תשי”ג
04
כל מי שהיה בארץ ישראל ולא ראה את ירושלים דומה למבקר בהיכל של אומנות, שנתעכב בפרוזדור ולא נכנס לטרקלין, כי כמו שאי אפשר להבין את צרפת בלא פאריז, את אנגליה בלא לונדון ואת אמריקה בלא ניו יורק, כך אי אפשר לרכוש מושג נכון על ארץ ישראל מבלי להכיר את ירושלים.
יצחק בן צבי רשמי דרך, ירושלים, תשל”ב, עמודים 115-116
05
אנחנו אנשים עממיים. תמיד חיינו עם העם, בשמחתו שמחנו, בצערו כאבנו. אין אנו אוהבים מותרות ורוצים אנו להמשיך באורח החיים לו הורגלנו בצריף הקטן. נודע לי, שהממשלה חפצה כי נתגורר בארמון בית שוקן, אך אנו לא נעזוב את פינתנו זו, שבה עמד צריפנו. עז רצוננו להמשיך בחיי פשטות
רחל ינאית בן־צבי י’ כרמל, מתוך יומן בית הנשיא, רמת גן, 1967, עמוד 12

כתבי עת

למכון לחקר ארץ ישראל ויישובה שני כתבי עת היוצאים מטעמו: ‘עת־מול’ ו’קתדרה’. ‘עת־מול’ הוא כתב עת דו־חודשי לתולדות ארץ ישראל ועם ישראל, המיועד לקהל הרחב. ‘קתדרה’ הוא כתב עת לתולדות ארץ ישראל ויישובה המשמש כאחת הבמות החשובות למחקר ארץ ישראל.

מאמרים ומדיה – בקרוב

כאן תוכלו למצוא מאמרים בנושאי חקר ארץ ישראל ויישובה ומדיה נבחרת.
לקראת כנס חוקרים בין-לאומי: ‘ירושלים – מ’טבור העולם’ לארבע כנפות הארץ ובחזרה’ – טעימה ממה שצפוי בכנס. הכנס יתקיים בימים שני-חמישי | 10-13.7.23, כ”א-כ”ד בתמוז תשפ”ג | ביד יצחק בן-צבי, רח’ אבן גבירול 14, ירושלים.
דילוג לתוכן